CAMBRIDGE UNIVERSITY UNITED HUNTS CLUB, COTTENHAM, SUNDAY FEBRUARY 10

Going: Good (Good To Firm In Places)

All photographs kindly provided by Richard Weller-Poley

Report

Georgina Andrews, Clare Hobson and Scare Lotte, three golden girls of East Anglian point-to-pointing both present and future, dominated the early stages of a sun-drenched Cambridge University United Hunts Club meeting at Cottenham yesterday (Sunday).

Andrews got her riding career off to the best possible start when, a week after reaching the minimum age of 16, she made a winning debut when guiding Moving Earth to an easy win in the opening Members Race.The Hitchin School For Girls GCSE student is already well known in the pointing fraternity not just as the daughter of Simon Andrews, who himself partnered 169 winners between the flags and now trains, but also through her exploits on the pony racing circuit, where she was a regular winner.

Some of the credit for this inaugural triumph is due to Joyce Hulse, from Newton, near Castleacre, in Norfolk, and her son, Charlie Ward, as Moving Earth races in Mrs Hulse’s colours. Ward, who completed the Grand National course aboard Moving Earth for a second time last year in the Foxhunters, recommended him to his old riding pal Andrews as the ideal schoolmaster for his daughter.

“We always wanted to try and win a race with him and seeing him give Georgina her first victory gave me more pleasure than if I had ridden him myself,” Ward admitted.

Andrews junior, who has been schooling her father’s horses since the age of 12 and has an ambition to ride in the National itself, should have a long career in front of her and may even get close to matching her old man’s total!

Clare Hobson, from Reed near Royston, is four years older than Georgina but is only in her second season riding. She brought her career tally to five when Scare Lotte, who is bred, owned and trained by her parents, Rosemary and Harry, made short work of her rivals in the Novice Riders’ Event.

Scare Lotte cut out most of the running and Hobson revealed afterwards that her only  worrying moment came on the first circuit when a loose horse swerved in front of her, almost forcing her off the course.

George Greenock, from Gateley near Fakenham, is another young rider making a name for himself this season and he gained further acclaim when holding off none other than three-time national champion Richard Burton by a neck in an exciting finish to the Mens’ Open race.

His mount was Caveman, trained in Wymondham by Nibby Bloom, and owned by Greenock’s mother, Countess Cathcart, who said: “Caveman has come on a bit since winning at Ampton last month but he has come on a hell of a lot since last year and jumped spectacularly today.”

David Kemp, from Kilverstone near Thetford, is a much more experienced member of the East Anglian weighing room, so it was a surprise to learn that his victory aboard Took My Eye in the middle of three Maiden races was his first at Cottenham.

Kemp is also responsible for training Took My Eye, who is owned by Barry Belchem, from Kelvedon in Essex.

The rest of the meeting belonged to visiting trainers Alan Hill, from Oxfordshire, and Di Grissell, from Brightling is Sussex, as they both registered doubles.

Hill may live a 90-mile drive away from Cottenham but it is fast becoming his home from home as the wins of Bering Gifts, in the Ladies’ Open, and Lord Brunello, in the Restricted, meant that he has landed six races at the venue already this season - and there have only been three meetings.

Grissell was getting off the mark for the campaign when Prey Bird, ridden by her daughter, Hannah, lifted the first Maiden. And she soon followed up when Rear Gunner, ridden by Alex Merriam, from Eye in Suffolk, made an impressive debut in the finale.

Results

Race One (Members Race):

1 Mrs J Hulse's Moving Earth (Cambridge University) (Miss G Andrews),

2 The Chasers Partnership's Alpha Gioconda (Cambridge University) (Ms A Embiricos),

3 S Colvin's Landrover (Cambridge University) (owner).

Also: Cosi Celeste (f), Demesta (ur), Lolloping Lad (ur). A distance, a distance. 6.11. SP 3-1 (Demesta 7-4 Fav).

Race Two (PPORA Club Members Race):

1 Mrs R E Hobson's Scare Lotte (Puckeridge) (Miss C Hobson),

2 Miss T Ward and Miss R Ward's Magic to Do (Granta Harriers) (Miss R Ward),

3 J Morrey's Mr Naborro (Thurlow) (owner).

Also: No Reward (4), Kicasso (5), Infrasonique (6), Glory Trail (7), Breezy Betsy (ur), Mill Bank (ur) Notabaday (ur), Wincy Spider (ro).  Five lengths, one and a half lengths. 6.11. SP 1-3 fav.

Race Three (Men's Open Race):

1 Countess Cathcart's Caveman (West Norfolk) (G Greenock),

2 D Pugh's Go for Bust (North Shropshire) (R Burton),

3 Mrs P King's Rooster (Suffolk) (H Fowler).

Also: Saafend Rocket (4), Hawaiian Son (5), Quality First 96), Luke Lively (pu), Mister Ringa (pu).  Neck, two lengths. 6.14. SP 2-1 (Go for Bust 4-7 fav).

Race Four (Ladies' Open Race):

1 A Hill's Bering Gifts (Vale of Aylesbury with Garth and S Berks) (Miss E Jarvis),

2 Mrs R Gasson's Viscount Bankes (Farmers Bloodhounds) (Miss H Watson),

3 J Allen's Society Buck (Croome and W Warwicks) (Miss C Dyson).

Also: Redskin Raider (4), Celtic Star (5), Cash 'n' Carrots (pu), Find Me Another (ur), Master Rex (pu), Talbot Lad (pu). Two lengths, three lengths. 6.08. SP 7-2 (Viscount Bankes 2-1 fav).

Race Five (Restricted Race):

1 Mr and Mrs C Harris' Lord Brunello (Vale of Aylesbury with Garth and S Berks) (J Tudor),

2 T Marks, N Dean and S Edwards' Bobbies Ryde (Fitzwilliam Milton) (T Ellis),

3 I Thurtle and R Abrey's Forget the Ref (Suffolk) (R Stearn).

Also: Perfect Prefect (4), Laharna (5), Ardaghman (6), Carbon Footprint (pu), Carr Dyke Lad (pu), Jungle Gingoes (f), Kalexandro (ur), Polar Summit (pu), Rockley Beach (pu), Ruckholme (pu), Saddler's Scene (pu), Trevira (pu), Very Presentable (f). Three-quarters of a length, one and a half lengths. 6.09. SP evens fav.

Race Six (Open Maiden Race):

1 G Wragg's Prey Bird (E Sussex and Romney Marsh) (Miss H Grissell),

2 R Tolley and Miss C Jones' Clifford T Ward (N Ledbury) (W Hill),

3 Mr and Mrs A Martin's Golders Green (Heythrop) (A Martin).

Also: Mountain Emperor (4), Banners Flying (5), Magi Castle (6), Nomadic Blaze (7), Broomers Hill (8), Frosty's Cousin (9), Buckhound (pu), Crooked Brook (pu), General Spud (pu), Lismore Legend (pu), Mid Div and Creep (pu), Sykee Savage (ur), Whichway Now (pu). One length, half a length. 6.10. SP 6-1 (Mid Div and Creep 6-4 fav).

Race Seven (Open Maiden Race):

1 B Belchem's Took My Eye (E Essex) (D Kemp),

2 S Clark's Glad Star (York and S Ainsty) (Miss R Clark),

3 A Howland-Jackson's Siam De Baune (Suffolk) (A Braithwaite).

Also: If You Must (4), Freddy's Dream (5), Brimham Boy (6), Parakeet (ro), Steak 'n' Kidney (ur). One length, 10 lengths. 4.40. SP 5-2 (Freddy's Dream 2-1 fav).

Race Eight (Open Maiden Race):

1 MCC Partnership's Rear Gunner (E Sussex and Romney Marsh) (A Merriam),

 2 Mrs R Gasson's Parkbridge Lad (Farmers Bloodhounds) (Miss H Watson),

3 Mrs J May's Craughwell Suas (Essex and Suffolk) (H Fowler).

Also: Pur Star (4), Firebird Rising (5), River Impulse (6), Loose Morals (7), Seahorse Point (f). Ten lengths, a distance. 4.37. SP 8-1 (Parkbridge Lad 5-4 fav).